Oppenheimer and Barbie Reign Supreme at Shocking 2024 Critics’ Choice Awards

The blockbuster film “Oppenheimer” was the big winner at the 29th Annual Critics’ Choice Awards on Sunday night, taking home four top honors including Best Picture. Directed by Christopher Nolan and starring Robert Downey Jr., the epic dramatization of J. Robert Oppenheimer and the creation of the atomic bomb also earned Nolan the award for Best Director. Downey Jr. won Best Supporting Actor for his portrayal of the enigmatic physicist.

In a surprise upset, the vibrant musical comedy “Barbie” won Best Comedy over favorites like “The Fabelmans.” “Barbie” dominated the awards with a record-setting 18 nominations, and ended up taking home five including Best Costume Design and Best Hair and Makeup for its eye-catching pink aesthetic. Star Ryan Gosling won Best Song for his catchy performance of “I’m Just Ken.

On the television side, “Succession” continued its award show streak by winning Best Drama Series. Jeremy Strong took home Best Actor in a Drama Series for his role as Kendall Roy. The genre-bending horror comedy “Beef” was a first time winner, taking home Best Comedy Series.


Here is the Complete List of Winners 2024 Critics’ Choice Awards starting from the Bottom:

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television

  • WINNER: Maria Bello – Beef (Netflix)
  • Billie Boullet – A Small Light (National Geographic)
  • Willa Fitzgerald – The Fall of the House of Usher (Netflix)
  • Aja Naomi King – Lessons in Chemistry (Apple TV+)
  • Mary McDonnell – The Fall of the House of Usher (Netflix)
  • Camila Morrone – Daisy Jones & the Six (Prime Video)

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television

  • WINNER: Jonathan Bailey – Fellow Travelers (Showtime)
  • Taylor Kitsch – Painkiller (Netflix)
  • Jesse Plemons – Love & Death (HBO | Max)
  • Lewis Pullman – Lessons in Chemistry (Apple TV+)
  • Liev Schreiber – A Small Light (National Geographic)
  • Justin Theroux – White House Plumbers (HBO | Max)

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television

  • WINNER: Ali Wong – Beef (Netflix)
  • Kaitlyn Dever – No One Will Save You (Hulu)
  • Carla Gugino – The Fall of the House of Usher (Netflix)
  • Brie Larson – Lessons in Chemistry (Apple TV+)
  • Bel Powley – A Small Light (National Geographic)
  • Sydney Sweeney – Reality (HBO | Max)
  • Juno Temple – Fargo (FX)

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television

  • WINNER: Steven Yeun – Beef (Netflix)
  • Matt Bomer – Fellow Travelers (Showtime)
  • Tom Holland – The Crowded Room (Apple TV+)
  • David Oyelowo – Lawmen: Bass Reeves (Paramount+)
  • Tony Shalhoub – Mr. Monk’s Last Case: A Monk Movie (Peacock)
  • Kiefer Sutherland – The Caine Mutiny Court-Martial (Showtime)

Best Limited Series

  • WINNER: Beef (Netflix)
  • Daisy Jones & the Six (Prime Video)
  • Fargo (FX)
  • Fellow Travelers (Showtime)
  • Lessons in Chemistry (Apple TV+)
  • Love & Death (HBO | Max)
  • A Murder at the End of the World (FX)
  • A Small Light (National Geographic)

Best Supporting Actress in a Comedy Series

  • WINNER: Meryl Streep – Only Murders in the Building (Hulu)
  • Paulina Alexis – Reservation Dogs (FX)
  • Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
  • Janelle James – Abbott Elementary (ABC)
  • Sheryl Lee Ralph – Abbott Elementary (ABC)
  • Jessica Williams – Shrinking (Apple TV+)

Best Supporting Actor in a Comedy Series

  • WINNER: Ebon Moss-Bachrach – The Bear (FX)
  • Phil Dunster – Ted Lasso (Apple TV+)
  • Harrison Ford – Shrinking (Apple TV+)
  • Harvey Guillén – What We Do in the Shadows (FX)
  • James Marsden – Jury Duty (Amazon Freevee)
  • Henry Winkler – Barry (HBO | Max)

Best Actress in a Comedy Series

  • WINNER: Ayo Edebiri – The Bear (FX)
  • Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
  • Quinta Brunson – Abbott Elementary (ABC)
  • Bridget Everett – Somebody Somewhere (HBO | Max)
  • Devery Jacobs – Reservation Dogs (FX)
  • Natasha Lyonne – Poker Face (Peacock)

Best Actor in a Comedy Series

  • WINNER: Jeremy Allen White – The Bear (FX)
  • Bill Hader – Barry (HBO | Max)
  • Steve Martin – Only Murders in the Building (Hulu)
  • Kayvan Novak – What We Do in the Shadows (FX)
  • Drew Tarver – The Other Two (HBO | Max)
  • D’Pharaoh Woon-A-Tai – Reservation Dogs (FX)

Best Comedy Series

  • WINNER: The Bear (FX)
  • Abbott Elementary (ABC)
  • Barry (HBO | Max)
  • The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
  • Poker Face (Peacock)
  • Reservation Dogs (FX)
  • Shrinking (Apple TV+)
  • What We Do in the Shadows (FX)

Best Supporting Actress in a Drama Series

  • WINNER: Elizabeth Debicki – The Crown (Netflix)
  • Nicole Beharie – The Morning Show (Apple TV+)
  • Sophia Di Martino – Loki (Disney+)
  • Celia Rose Gooding – Star Trek: Strange New Worlds (Paramount+)
  • Karen Pittman – The Morning Show (Apple TV+)
  • Christina Ricci – Yellowjackets (Showtime)

Best Supporting Actor in a Drama Series

  • WINNER: Billy Crudup – The Morning Show (Apple TV+)
  • Khalid Abdalla – The Crown (Netflix)
  • Ron Cephas Jones – Truth Be Told (Apple TV+)
  • Matthew MacFadyen – Succession (HBO | Max)
  • Ke Huy Quan – Loki (Disney+)
  • Rufus Sewell – The Diplomat (Netflix)
>>Related  Prince William and Prince George Enjoy Soccer Match Amid Kate Middleton's Cancer Treatment

Best Actress in a Drama Series

  • WINNER: Sarah Snook – Succession (HBO | Max)
  • Jennifer Aniston – The Morning Show (Apple TV+)
  • Aunjanue Ellis – Justified: City Primeval (FX)
  • Bella Ramsey – The Last of Us (HBO | Max)
  • Keri Russell – The Diplomat (Netflix)
  • Reese Witherspoon – The Morning Show (Apple TV+)

Best Actor in a Drama Series

  • WINNER: Kieran Culkin – Succession (HBO | Max)
  • Tom Hiddleston – Loki (Disney+)
  • Timothy Olyphant – Justified: City Primeval (FX)
  • Pedro Pascal – The Last of Us (HBO | Max)
  • Ramón Rodríguez – Will Trent (ABC)
  • Jeremy Strong – Succession (HBO | Max)

Best Drama Series

  • WINNER: Succession (HBO | Max)
  • The Crown (Netflix)
  • The Diplomat (Netflix)
  • The Last of Us (HBO | Max)
  • Loki (Disney+)
  • The Morning Show (Apple TV+)
  • Star Trek: Strange New Worlds (Paramount+)
  • Winning Time: The Rise of the Lakers Dynasty (HBO | Max)

Best Score

  • WINNER: Ludwig Göransson – Oppenheimer
  • Jerskin Fendrix – Poor Things
  • Michael Giacchino – Society of the Snow
  • Daniel Pemberton – Spider-Man: Across the Spider-Verse
  • Robbie Robertson – Killers of the Flower Moon
  • Mark Ronson, Andrew Wyatt – Barbie

Best Original Song

  • WINNER: “I’m Just Ken” – Barbie
  • “Dance the Night” – Barbie
  • “Peaches” – The Super Mario Bros. Movie
  • “Road to Freedom” – Rustin
  • “This Wish” – Wish
  • “What Was I Made For” – Barbie

Best Foreign Language Film

  • WINNER: Anatomy of a Fall
  • Godzilla Minus One
  • Perfect Days
  • Society of the Snow
  • The Taste of Things
  • The Zone of Interest

Best Animated Feature

  • WINNER: Spider-Man: Across the Spider-Verse
  • The Boy and the Heron
  • Elemental
  • Nimona
  • Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem
  • Wish

Best Comedy

  • WINNER: Barbie
  • American Fiction
  • Bottoms
  • The Holdovers
  • No Hard Feelings
  • Poor Things

Best Visual Effects

  • WINNER: Oppenheimer
  • The Creator
  • Guardians of the Galaxy Vol. 3
  • Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
  • Poor Things
  • Spider-Man: Across the Spider-Verse

Best Hair and Makeup

  • WINNER: Barbie
  • The Color Purple
  • Maestro
  • Oppenheimer
  • Poor Things
  • Priscilla

Best Costume Design

  • WINNER: Jacqueline Durran – Barbie
  • Lindy Hemming – Wonka
  • Francine Jamison-Tanchuck – The Color Purple
  • Holly Waddington – Poor Things
  • Jacqueline West – Killers of the Flower Moon
  • Janty Yates, David Crossman – Napoleon

Best Editing

  • WINNER: Jennifer Lame – Oppenheimer
  • William Goldenberg – Air
  • Nick Houy – Barbie
  • Yorgos Mavropsaridis – Poor Things
  • Thelma Schoonmaker – Killers of the Flower Moon
  • Michelle Tesoro – Maestro

Best Production Design

  • WINNER: Sarah Greenwood, Katie Spencer – Barbie
  • Suzie Davies, Charlotte Dirickx – Saltburn
  • Ruth De Jong, Claire Kaufman – Oppenheimer
  • Jack Fisk, Adam Willis – Killers of the Flower Moon
  • James Price, Shona Heath, Szusza Mihalek – Poor Things
  • Adam Stockhausen, Kris Moran – Asteroid City

Best Cinematography

  • WINNER: Hoyte van Hoytema – Oppenheimer
  • Matthew Libatique – Maestro
  • Rodrigo Prieto – Barbie
  • Rodrigo Prieto – Killers of the Flower Moon
  • Robbie Ryan – Poor Things
  • Linus Sandgren – Saltburn

Best Adapted Screenplay

  • WINNER: American Fiction – Cord Jefferson
  • Are You There God? It’s Me, Margaret – Kelly Fremon Craig
  • All of Us Strangers – Andrew Haigh
  • Killers of the Flower Moon – Martin Scorsese, Eric Roth
  • Poor Things – Tony McNamara
  • Oppenheimer – Christopher Nolan

Best Original Screenplay

  • WINNER: Barbie – Greta Gerwig, Noah Baumbach
  • Air – Alex Convery
  • The Holdovers – David Hemingson
  • Maestro – Bradley Cooper, Josh Singer
  • May December – Samy Burch
  • Past Lives – Celine Song

Best Acting Ensemble

  • WINNER: Oppenheimer
  • Air
  • Barbie
  • The Color Purple
  • The Holdovers
  • Killers of the Flower Moon

Best Supporting Actress

  • WINNER: Da’Vine Joy Randolph – The Holdovers
  • Emily Blunt – Oppenheimer
  • Danielle Brooks – The Color Purple
  • America Ferrera – Barbie
  • Jodie Foster – Nyad
  • Julianne Moore – May December

Best Supporting Actor

  • WINNER: Robert Downey Jr. – Oppenheimer
  • Sterling K. Brown – American Fiction
  • Robert DeNiro – Killers of the Flower Moon
  • Ryan Gosling – Barbie
  • Charles Melton – May December
  • Mark Ruffalo – Poor Things

Best Actress

  • WINNER: Emma Stone – Poor Things
  • Lily Gladstone – Killers of the Flower Moon
  • Sandra Hüller – Anatomy of a Fall
  • Greta Lee – Past Lives
  • Carey Mulligan – Maestro
  • Margot Robbie – Barbie

Best Actor

  • WINNER: Paul Giamatti – The Holdovers
  • Bradley Cooper – Maestro
  • Leonardo DiCaprio – Killers of the Flower Moon
  • Colman Domingo – Rustin
  • Cillian Murphy – Oppenheimer
  • Jeffrey Wright – American Fiction

Best Director

  • WINNER: Christopher Nolan – Oppenheimer
  • Bradley Cooper – Maestro
  • Greta Gerwig – Barbie
  • Yorgos Lanthimos – Poor Things
  • Alexander Payne – The Holdovers
  • Martin Scorsese – Killers of the Flower Moon

Best Picture

  • WINNER: “Oppenheimer” (Universal Pictures)
  • “American Fiction” (MGM)
  • “Barbie” (Warner Bros.)
  • “The Color Purple” (Warner Bros.)
  • “The Holdovers” (Focus Features)
  • “Killers of the Flower Moon” (Apple Original Films/Paramount Pictures)
  • “Maestro” (Netflix)
  • “Past Lives” (A24)
  • “Poor Things” (Searchlight Pictures)
  • “Saltburn” (Amazon MGM Studios)

You May Also Like

Related Posts

x
x